TB65S15K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
TB65 Series
TB65S15K
DigiKey Part Number
271-2937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB65S15K
Description
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.3 A