T491D107M004AT
DigiKey Part Number
399-3771-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D107M004AT
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491D107M004AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm