IEG11-1-62F-20.0-A-00
DigiKey Part Number
2266-IEG11-1-62F-20.0-A-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IEG11-1-62F-20.0-A-00
Description
CIR BRKR MAG-HYDR
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 20A 250 V AC 80 V DC Lever Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
CSA, UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
20A