ERJ2RKF3011X
DigiKey Part Number
2266-ERJ2RKF3011X-ND
Manufacturer
Panasonic
Manufacturer Product Number
ERJ2RKF3011X
Description
Fixed Resistor, Metal Glaze/thic
Customer Reference
Detailed Description
3.01 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Composition
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)