DC1203812W2B-3T0
DigiKey Part Number
345-DC1203812W2B-3T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1203812W2B-3T0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 212.6 CFM (5.95m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
59.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
21 W
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
38.00mm
Weight
0.508 lb (230.42 g)
Air Flow
212.6 CFM (5.95m³/min)
Current Rating (Amps)
1.75A
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C