DB1203212H2B-2T0
DigiKey Part Number
345-DB1203212H2B-2T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB1203212H2B-2T0
Description
FAN BLOWER 119X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 119mm L x 119mm H Ball 32.1 CFM (0.899m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
49.0dB(A)
Series
Power (Watts)
13.32 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square/Rounded - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
32.00mm
Approval Agency
CE
Air Flow
32.1 CFM (0.899m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.060 in H2O (264.0 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C