Image for Y0007100K100B0L is not available
Y0007100K100B0L
DigiKey Part Number
Y0007100K100B0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0007100K100B0L
Description
RES 100.1K OHM 0.1% 0.4W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100.1 kOhms ±0.1% 0.4W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)