1092QC5-125VAC
DigiKey Part Number
1092QC5-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC5-125VAC
Description
LED PNL IND GREEN DIF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 125V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC5-125VAC Models
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)