1092QA5-125VAC
DigiKey Part Number
1092QA5-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QA5-125VAC
Description
LED PNL IND GREEN DIF QUICK CON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 125V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092QA5-125VAC Models
Category
Ratings
AC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)