MCW0612MC4709FP100
DigiKey Part Number
749-1115-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCW0612MC4709FP100
Description
RES SMD 47 OHM 1/2W 1206 WIDE
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MCW0612MC4709FP100 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.122" W (1.60mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)