MCU0805MD1001DP500
DigiKey Part Number
MCU0805-1.00K-MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCU0805-1.00K-MDCT-ND - Cut Tape (CT)
MCU0805-1.00K-MDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU0805MD1001DP500
Description
RES 1K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
1 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MCU0805MD1001DP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)