VJ1206A5R6CXEMC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
5.6 pF ±0.25pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXEMC
DigiKey Part Number
VJ1206A5R6CXEMC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206A5R6CXEMC
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1206A5R6CXEMC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)