VJ0805Y473KXABC31 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Vitramon
In Stock: 9,670
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 12,412
Datasheet
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 742
Upgrade
KEMET
TDK
In Stock: 501
Murata Electronics
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
VJ0805Y473KXABC31
DigiKey Part Number
720-1270-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805Y473KXABC31
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0805Y473KXABC31 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)