VJ0805Y102KXCAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
VJ0805Y102KXCAP
DigiKey Part Number
VJ0805Y102KXCAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805Y102KXCAP
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0805Y102KXCAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)