VJ0603Y472KXAAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Vitramon
In Stock: 47,389
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 226
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 252,961
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Johanson Dielectrics Inc.
Upgrade
KEMET
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y472KXAAP
DigiKey Part Number
VJ0603Y472KXAAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y472KXAAP
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Y472KXAAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.036" (0.92mm)