VJ0402D0R5VXCAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
0.5 pF ±0.05pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
VJ0402D0R5VXCAC
DigiKey Part Number
720-VJ0402D0R5VXCACTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402D0R5VXCAC
Description
MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)