HV1812Y102JXHATHV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
1000 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
HV1812Y102JXHATHV
DigiKey Part Number
HV1812Y102JXHATHV-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1812Y102JXHATHV
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HV1812Y102JXHATHV Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)