GA0805Y563JXJBP31G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GA0805Y563JXJBP31G
DigiKey Part Number
GA0805Y563JXJBP31G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA0805Y563JXJBP31G
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GA0805Y563JXJBP31G Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)