CDR04BX104AKURAT
DigiKey Part Number
720-CDR04BX104AKURATTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-CDR04BX104AKURATCT-ND - Cut Tape (CT)
720-CDR04BX104AKURATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR04BX104AKURAT
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX 1812
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDR04BX104AKURAT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Failure Rate
R (0.01%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.080" (2.03mm)