TR3B685K025C1200 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 388
KYOCERA AVX
In Stock: 872
KYOCERA AVX
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 1.2Ohm
TR3B685K025C1200
DigiKey Part Number
TR3B685K025C1200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B685K025C1200
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B685K025C1200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V