TR3B475M025C1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 4,581
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
KEMET
In Stock: 390
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
Similar
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 1.5Ohm
TR3B475M025C1500
DigiKey Part Number
TR3B475M025C1500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B475M025C1500
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B475M025C1500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V