TR3A475K010C3000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 229
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 1
Direct
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 19
KYOCERA AVX
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm
TR3A475K010C3000
DigiKey Part Number
TR3A475K010C3000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A475K010C3000
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A475K010C3000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V