595D336X0016B2T
DigiKey Part Number
718-595D336X0016B2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-595D336X0016B2TCT-ND - Cut Tape (CT)
718-595D336X0016B2TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D336X0016B2T
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 1611
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1611 (4028 Metric) 720mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
595D336X0016B2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
720mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V