594D108X06R3R2T
DigiKey Part Number
718-1006-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1006-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1006-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
594D108X06R3R2T
Description
CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 30mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
594D108X06R3R2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V