593D336X0010B2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 1,098
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
KEMET
In Stock: 43
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Similar
KEMET
In Stock: 426
33 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 600mOhm
6032-28 (EIA)
593D336X0010B2TE3
DigiKey Part Number
593D336X0010B2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D336X0010B2TE3
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D336X0010B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V