592D686X9010C2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 5
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 600
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2812 (7132 Metric) 240mOhm
592D686X9010C2T15H
DigiKey Part Number
592D686X9010C2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D686X9010C2T15H
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V 2812
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D686X9010C2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V