592D336X9016R2W15H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2824 (7260 Metric) 270mOhm
592D336X9016R2W15H
DigiKey Part Number
592D336X9016R2W15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D336X9016R2W15H
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D336X9016R2W15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
16 V