298D225X0010M2T
DigiKey Part Number
718-298D225X0010M2TTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-298D225X0010M2TCT-ND - Cut Tape (CT)
718-298D225X0010M2TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
298D225X0010M2T
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 10V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0603 (1608 Metric) 10Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
298D225X0010M2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
10 V