199D476X9003CYV1
DigiKey Part Number
199D476X9003CYV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D476X9003CYV1
Description
CAP TANT 47UF 10% 3V RADIAL
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 3 V Radial
EDA/CAD Models
199D476X9003CYV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
3 V