173D156X9020X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 275
Datasheet
Similar
In Stock: 185
Direct
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 38
Similar
In Stock: 22
15 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D156X9020X
DigiKey Part Number
173D156X9020X-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D156X9020X
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D156X9020X Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V