173D155X9050WE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D155X9050WE3
DigiKey Part Number
173D155X9050WE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D155X9050WE3
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D155X9050WE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V