173D155X9015UWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 277
KEMET
In Stock: 22
In Stock: 66
In Stock: 78
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V Axial
173D155X9015UWE3
DigiKey Part Number
173D155X9015UWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D155X9015UWE3
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 15V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D155X9015UWE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
15 V