150D275X0020B2B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
2.7 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
150D275X0020B2B
DigiKey Part Number
150D275X0020B2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D275X0020B2B
Description
CAP TANT 2.7UF 20% 20V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D275X0020B2B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V