830B1502
DigiKey Part Number
693-830B1502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
830B1502
Description
POT WW LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Wirewound 3W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Spectrol
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Box
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Round
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
3W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
3.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.811" Dia (46.00mm)