657BR0203
DigiKey Part Number
657BR0203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
657BR0203
Description
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Spectrol
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Packaging
Bulk
Rotation
250°
Part Status
Active
Resistive Material
Conductive Plastic
Resistance (Ohms)
20k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±20%
Actuator Type
Round
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
3/8-32
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.622" Face (17.46mm x 15.81mm)