SUD19P06-60-GE3
DigiKey Part Number
SUD19P06-60-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD19P06-60-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD19P06-60-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD19P06-60-GE3
Description
MOSFET P-CH 60V 18.3A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 18.3A (Tc) 2.3W (Ta), 38.5W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1710 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta), 38.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 10A, 10V