SIRA16DP-T1-GE3
DigiKey Part Number
SIRA16DP-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SIRA16DP-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SIRA16DP-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIRA16DP-T1-GE3
Description
MOSFET N-CH 30V 16A PPAK SO-8
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 16A (Ta) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.8mOhm @ 15A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+20V, -16V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2060 pF @ 15 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V