SIHW73N60E-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 9
Datasheet
Similar
Flip Electronics
In Stock: 5,063
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 12
IXYS
In Stock: 210
IXYS
In Stock: 115
N-Channel 600 V 73A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-247AD
SIHW73N60E-GE3
DigiKey Part Number
SIHW73N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHW73N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 73A TO247AD
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHW73N60E-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
362 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7700 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 36A, 10V