SIHS36N50D-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHS36N50D-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHS36N50D-GE3
Description
D SERIES POWER MOSFET SUPER-247,
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 36A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 18A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
125 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3233 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V