SIHP30N60E-E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 57
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 3,045
Infineon Technologies
In Stock: 404
In Stock: 464
STMicroelectronics
In Stock: 135
In Stock: 66
In Stock: 621
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 90
N-Channel 600 V 29A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP30N60E-E3
DigiKey Part Number
742-SIHP30N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP30N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 29A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP30N60E-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 15A, 10V