SIHP24N65E-E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Similar
onsemi
In Stock: 765
Datasheet
onsemi
In Stock: 776
Infineon Technologies
In Stock: 257
In Stock: 1
IXYS
IXYS
In Stock: 254
STMicroelectronics
In Stock: 670
STMicroelectronics
In Stock: 296
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHP24N65E-E3
DigiKey Part Number
SIHP24N65E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHP24N65E-E3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHP24N65E-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2740 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 12A, 10V