SIHG17N60D-GE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 203
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 74
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 705
In Stock: 4
In Stock: 303
In Stock: 746
Infineon Technologies
In Stock: 136
STMicroelectronics
In Stock: 524
N-Channel 600 V 17A (Tc) 277.8W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG17N60D-GE3
DigiKey Part Number
SIHG17N60D-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG17N60D-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 17A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1780 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
277.8W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
340mOhm @ 8A, 10V