T93YB205KT20
DigiKey Part Number
716-T93YB205KT20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93YB205KT20
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 23.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
23.0
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%