T93YA103KT20
DigiKey Part Number
T93YA-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93YA103KT20
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 21.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T93YA103KT20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%