P11H1F0GHFW10103JA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 716-P11H1F0GHFW10103JA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P11H1F0GHFW10103JA |
Description | POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Gangs 1 |
Manufacturer Vishay Sfernice | Adjustment Type Top Adjustment |
Series | Temperature Coefficient ±150ppm/°C |
Packaging Box | Rotation 300° |
Part Status Active | Resistive Material Cermet |
Resistance (Ohms) 10k | Termination Style PC Pins |
Tolerance ±5% | Actuator Type Flatted |
Power (Watts) 1W | Actuator Length 0.750" (19.05mm) |
Built in Switch None | Actuator Diameter 0.250" (6.35mm) |
Number of Turns 1.0 | Bushing Thread 3/8-32 |
Features High Torque | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Rectangular - 0.540" x 0.504" Face (13.60mm x 12.80mm) |