SFH600-2X016 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 990
In Stock: 42
In Stock: 65
In Stock: 45
In Stock: 455
In Stock: 56
Optoisolator Transistor with Base Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP
SFH600-2X016
DigiKey Part Number
SFH600-2X016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFH600-2X016
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6-DIP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
Transistor with Base
Manufacturer
Voltage - Output (Max)
70V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
50mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.25V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
60 mA
Voltage - Isolation
5300Vrms
Vce Saturation (Max)
400mV
Current Transfer Ratio (Min)
100% @ 10mA
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max)
200% @ 10mA
Mounting Type
Through Hole
Turn On / Turn Off Time (Typ)
3.2µs, 3µs
Package / Case
6-DIP (0.400", 10.16mm)