WYO152MCMBRAKR
DigiKey Part Number
2870-WYO152MCMBRAKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2870-WYO152MCMBRAKRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WYO152MCMBRAKR
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WYO152MCMBRAKR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)