WKO102MCPDJ0KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
WKO102MCPDJ0KR
DigiKey Part Number
WKO102MCPDJ0KR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WKO102MCPDJ0KR
Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WKO102MCPDJ0KR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)