VX60100PW-M3/P
DigiKey Part Number
112-VX60100PW-M3/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VX60100PW-M3/P
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 30 A