VSB3200-M3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8,324
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Diode 200 V 3A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
VSB3200-M3/54
DigiKey Part Number
VSB3200-M3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSB3200-M3/54
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 3 A